Orcik (Cevizli Sucuk) Nasıl Yapılır?

Doğal, lezzetli ve ilimizde kış gecelerinin aranan yiyeceği olan orcik, yapımı oldukça zahmetli ve sabır gerektiren bir üründür.

Köyümüzde yetiştirilmekte olan üzümün tarihiyle aynı olduğunu tahmin ettiğimiz ve üzümün yan ürünlerinden olan; doğal, lezzetli ve ilimizde kış gecelerinin aranan yiyeceği olan orcik, yapımı oldukça zahmetli ve sabır gerektiren bir üründür.

Köyümüzde yetişmekte olan şilfoni üzümünün sıkılması sonucu elde edilen şıranın kaynatılarak bulamaç yapılmasıyla başlar orcik yapımı…

Özenle toplanan üzümler temiz torbalara konularak salk adı verilen ağaçtan oyulmuş teknelerde sıkılarak şırası alınır. Bu şıra köyümüze has bulamaç toprağıyla % 3 oranında karıştırılarak bir süre dinlendirildikten sonra büyük kaynama kazanına alınır. Daha sonra ocakta kaynamaya alınan şıra iyice kaynayana kadar altının ateşi yakılır. Bu esnada kazanın üzerine çıkan tortu kevgirle alınarak şıranın durulması sağlanır. Şıra iyice kaynadıktan sonra başka bir kazana alınır. Burada şıranın dinlenmesi ve kalan tortunun dibe çökmesi beklenir. Bu arada şıra tekrar soğuyacak ve tekrar kaynatılmak üzere ocak yeniden yakılacaktır. Ancak şıra kaynama kazanına alınırken dibe çöken tortunu şıraya karışmaması için çok dikkatli ve yavaş davranılmalıdır.

Bu sırada şıra kaynamaya dursun, bir yandan da başka bir kapta şıranın % 10’u kadar ekstra un, kaynatılmaya başlamadan önce ayrılan ılık şıra ile karıştırılarak livinç denilen karışım hazırlanır. Livinç diğer kazanda kaynamamaya başlayan şıranın içerisine yavaş yavaş dökülürken bir yandan da egiş dediğimiz uzun saplı aletle sürekli karıştırılarak bulamacın kazanın dibine yapışması engellenir. Bu şekilde bulamaç haline gelinceye kadar kaynatılmaya devam edilir.

Artık sıra iplere özenle dizilmiş ve ağaç dallarına bağlanmış cevizleri hazır olan bulamaca batırmaya geldi. İpe dizilmiş cevizler bulamaca bandırılarak güneşte kurumaya bırakılır. Normal kalınlığına gelinceye kadar bu işlem birkaç kez tekrarlanır. Sonrasında orcik kurumaya bırakılır.

Genelde Ekim ve Kasım aylarında yapılan orcik gevrek ve lezzetli olması için az güneşte kendi halinde kurutulmalıdır.

Ayrıca köpük orcik dediğimiz rengi beyaz olan orcik ise cevizlerin batırılması aşamasına kadarki sürecin tamamlanmasının ardından bulamaç elektrikli çırpıcılarla iyice çırpılır. Bu çırpma neticesinde bulamaç renk değiştirerek bembeyaz olur. Akabinde cevizler bu çırpılan bulamaca batırılarak köpük orcik elde edilmiş olur.

Cevapla

Yorum yazmak için Üye Girişi yapmış olmalısınız.

Powered by WordPress | Compare Best Sprint Phone Deals Online. | Thanks to Credit Card Deals, Best CD Rates and Sell cars